Bursa Construcţiilor
Revista Bursa Construcţiilor nr. 8 / 2024

BERD sprijina modernizarea retelelor de electricitate din Polonia

A.D. Internaţional /

Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare (BERD) a acordat in Polonia un imprumut de 97,5 milioane euro distribuitorului de electricitate Energa, au anuntat reprezentantii institutiei bancare.

Imprumutul BERD reprezinta 50% dintr-un credit de 195 milioane euro acordat companiei, sindicalizat cu doua banci comerciale poloneze.

Creditul este menit sa sprijine programul de investitii al companiei pentru perioada 2012-2015, cu o valoare totala de 1,3 miliarde de euro.

Prin acest program va fi imbunatatita capacitatea retelei de distributie a energieie electrice iar eficienta va fi sporita prin introducerea unui sistem avansat de contorizare, ca parte din solutiile pentru implementarea unei noi retele inteligente.

BERD a acordat pana in prezent Poloniei credite insumand 6 miliarde de euro, din care peste un miliard de euro pentru sectorul energetic.

Ştirile zilei

Revista
BURSA Construcţiilor

Vreţi să fiţi la curent cu proiectele iniţiate sau în dezvoltare pe întreg cuprinsul ţării? Care sunt planurile autorităţilor locale în ceea ce priveşte investiţiile în construcţia de locuinţe, spaţii comerciale şi de birouri, infrastructură?

Vreţi să aflaţi noutăţile pe piaţa materialelor de construcţie?

Peste optzeci de pagini cu informaţii utile în revista "Bursa Construcţiilor"!

În exclusivitate - devize pe proiect, preţurile medii ale materialelor şi serviciilor de construcţii.

Aflaţi care sunt cele mai bune plasamente imobiliare ! Ce şi unde se va construi, care sunt proiectele în curs de execuţie şi toate informaţiile necesare unui investitor pe piaţa imobiliară (preţuri, tendinţe din Bucureşti şi din întreaga ţară).

Locuinţe

Piaţa Imobiliară

Proiecte

Amenajări

Smart City

Materiale

Preţuri

Finanţare

Investiţii

Perspective

Companii

Internaţional